Clothing, Training, Life
Monday June 1st 2020

Jak kupować odzież sportową?

Odzież sportowa to podstawowe wyposażenie szafy każdej osoby, która uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną – i to nie tylko zawodowo, ale także amatorsko. Wszak dawno minęły już czasy, iż biegacz, narciarz czy zwykły użytkownik siłowy uprawia sport w zwykłych spodenkach i koszulce. Dzisiaj niemal każdy docenia zalety odzieży sportowej, która zapewnia wygodę i komfort uprawniania sportu. Jednak odzież sportowa może być bardzo różna, a jej zakup wcale nie należy do najłatwiejszych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Oto kilka rad.

Rozmiar

Niezwykle ważnym kryterium przy zakupie odzieży sportowej jest jej rozmiar. Wprawdzie podstawą jest to, aby nie krępowała ona ruchów, to jednak – co warte podkreślenia – nie może ona być zbyt luźna. Dlaczego? Otóż odzież sportowa ma za zadanie przede wszystkim wchłaniać pot i odparowywać wilgoć od skóry. A odzież, która nie przylega do ciała nie ma takich możliwości. Poza tym zbyt luźne ubranie może stworzyć ryzyko potknięcia lub zahaczenia o jakąś przeszkodę.

Pora roku

Wielu ekspertów podkreśla, iż odzież sportowa powinna być dobierana do konkretnej pory roku. Ubranie zakładane latem musi być lekkie i przewiewne, a jednocześnie odprowadzające wilgoć z powierzchni ciała. Natomiast pora zimowa jest bardziej wymagająca – w tym przypadku odzież sportowa musi posiadać właściwości izolacyjne, które zapewnią odpowiedni poziom ciepłoty ciała. Natomiast na deszczowe dni niezbędna jest odzież nieprzemakalna.

Materiał

Kupując odzież sportową warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona uszyta. W tym przypadku wybór jest bardzo duży – od bawełny i materiałów syntetycznych (które są przepuszczalne i doskonale chłoną wilgoć), poprzez oder resistance i cocona (eliminujące nieprzyjemne zapachy), aż po coolmax (zapewniający odpowiednią termoregulację ciała). W tym przypadku materiał warto dostosować do pory roku i intensywności aktywności fizycznej.

Zakup odzieży sportowej to nie lada wyzwanie. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na kilka elementów, co sprawi, iż ubranie będzie służyło przez długi okres czasu.

More from category

Czapka do biegania – czy musi zasłaniać uszy?
Czapka do biegania – czy musi zasłaniać uszy?

Nie wydaje się, aby była jakaś uniwersalna prawidłowość w tym przypadku, to znaczy, raczej nie jest tak, że [Read More]

Strój na fitness i do ćwiczeń
Strój na fitness i do ćwiczeń

Fitness Zajęcia fitness to jedna z ulubionych form aktywności fizycznej sporej grupy kobiet. Ćwiczenia w rytm muzyki [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives